Tantric dance s Mati v Brně

cyklus 3 workshopů
TANTRIC DANCE
s lektorkou Mati Engwerda 

 

TANTRIC DANCE 3
Smrt: umění umírání a pouštění

3.-5. listopadu 2017, Brno

“Když přijde smrt, nechť tě zastihne živého.” OSHO

 

Smrt je jeden z nejvíce nepochopených fenoménů. Mnozí přemýšlí o smrti jako o konci života. To je první základní omyl. Smrt je branou mezi dvěma životy, tím, který končí, a tím, který čeká před námi. Stejně jako je tomu u narození.

Naučili jsme se smrti obávat, namísto abychom se ji naučili obejmout jako součást života. Je to nádherná cesta, kterou ale nemůžeme poznat zvenčí. Strach vzniká proto, že většinou vnímáme smrt zvenčí, zatímco smrt je zkušenost našeho vnitřního bytí. Ti, kteří prošli zážitkem smrti uvnitř sebe ztratili strach ze smrti.

Když se ponoříme hluboko do tance, můžeme zažívat Jednotu. “Já” se vytrácí a my se rozpouštíme v tanci a tanec se rozpouští v existenci. V tantře to nazýváme “kosmický orgasmus”. Další interpretace orgasmu je “malá smrt”. Ten požehnaný okamžik, kdy zmizí naše Ego a my splyneme s Existencí, je jistým druhem smrti - smrti ega, smrti naší individuality. Jakmile jsi si vědom, že můžeš ztratit sebe sama a zároveň být, že splynutí není smrt, ale život věčný, pak se nacházíš u samého jádra svého bytí.

 

 

V CYKLU 3 WORKSHOPŮ "TANTRIC DANCE" se ponoříme do hlubšího aspektu naší životní energie a propojení s naší pravou přirozeností. Ačkoliv je opravdu krásné projít celým cyklem, je také možné účastnit se jen jednoho nebo dvou libovolných víkendů.

Tantra je způsob života. Význam tohoto slova je “tkát”, propojovat takzvané polarity. Rozdíly se rozpouštějí do Jednoty. Rozpouštíme se v tanci a tanec se rozpouští v bytí. V tantře to nazýváme “kosmický orgasmus”. Hlubší význam tantry je intimita, být intimní. Pouze tehdy, když prožíváš intimitu uvnitř, když jsi sám sebou, pak můžeš zažít intimitu s někým druhým. Žít podle tantry znamená obejmout život, účastnit se života.

Tanec nás vyzývá k objevování přirozeného plynutí naší energie a odevzdání se do ní. Z mé zkušenosti se tanec s meditací navzájem krásně vyživují. Tanec nás přivádí z hlavy do těla a dovoluje naší energii přirozeně plynout. V meditaci vnášíme tuto energii dovnitř, kde ztělesňujeme a probouzíme naši přítomnost.

... Narození, Život, Smrt ...

Narození, život a smrt jsou navzájem neoddělitelně propojeny. Přestože je v našem životě jeden konkrétní den, kdy je naše tělo zrozeno a kdy umřeme, přítomnost kvalit zrození a smrti není omezena jen na tyto okamžiky. Zrození, život a smrt se dějí v každém okamžiku zároveň. Narození je začátek nového života, ale také konec našeho vznášení se v děloze. Když umíráme, je to konec života tohoto těla, ale zároveň krok do neznáma. Tohle je přirozený pohyb existence. Často je pro nás obtížné odevzdat se životním změnám a raději bychom si přáli, aby věci zůstaly nezměněny. To v nás může vytvářet napětí a konflikt. Když jsme propojeni s naší pravou přirozeností, zažíváme uvnitř sebe to, co je nepohyblivé, neměnné. Když jsme doma ve svém vlastním bytí, důvěřujeme a užíváme si život. Čím více jsme zakořeněni v našem těle a v přítomnosti, tím snazší je pohybovat se uprostřed změn a nabídek života. Pomocí tance a meditace budeme tato témata tance života zkoumat.

 Praktické informace k workshopu

CENA WORKSHOPU

workshop (so+ne):

3.100 Kč (platba do 10.10.)
3.500 Kč (platba po 10.10.)
při platbě workshopu je páteční večer zdarma

REZERVACE MÍSTA

Vaše místo na akci je závazně rezervováno platbou zálohy. Informace k platbě obdržíte mailem po vyplnění přihlášky.

CENA VEČERA

pouze páteční otevřený večer:

450 Kč (platba do 10.10.)
500 Kč (platba po 10.10.)

PODMÍNKY ÚČASTI

Workshop je otevřen pro každého bez ohledu na předchozí zkušenosti s tancem. Storno a účastnické podmínky DANSEA najdede ZDE. 

Čas konání

otevřený taneční večer:
pátek 3. listopadu  • 18:00- 21:00
workshop:
sobota 4. listopadu • 11:00-18:00
neděle 5. listopadu • 10:00-17:00

Místo konání

pátek večer: CVČ Lužánky, Lidická 50, Brno
workshop so+ ne
: tělocvična "Pod Hradem"
Údolní 3, Brno

DALŠÍ DÍLY CYKLU "TANTRIC DANCE 2017"

- Již proběhlo -
TANTRIC DANCE 2
Život - Umění žít

22.-24. září 2017

“Hojnost je přirozeností existence, bohatství je jádrem života.” - Osho

Často tíhneme k žití na povrchu, abychom se cítili “v bezpečí”. Jsou to strach a zvyky, co nás drží zpátky před žitím naplno a otevřeností riskovat. Život se pak stává tak průměrným a my se cítíme nesvobodní. Když žijeme naplno, život se stává intenzivnějším a živějším, a zároveň cítíme více obojí - svou radost i bolesti. Protože máme tendenci nevnímat bolest, nevnímáme ani to ostatní, což vede k tomu, že minimalizujeme svou životní energii. Žít a milovat s otevřeným srdcem vyžaduje odvahu.  Tanec vnese život, lásku, dech a pohyb do našeho těla i srdce, aby se zamrzlé části mohly rozpustit a životní energie v nás a v našich životech mohla plynout svobodněji. Meditace nás podpoří, abychom se podívali hluboko a upřímně dovnitř sebe a uviděli, kde sabotujeme tvořivost a inspiraci. Získáme tak vhled a porozumíme, jak funguje dynamika podpory a sabotování životní energie uvnitř nás samých.

- Již proběhlo -
TANTRIC DANCE 1
Narození - Umění rozpuku 

23-25. března 2017

“Když niterná něha najde skrytou bolest, pak žal sám rozbije kámen a ach! Duše povstane.” - Rumi

Narození je branou mezi dvěma životy, tím, který necháváme za sebou, a tím, který čeká před námi. Je to zároveň ukončení i nový začátek. Opouštíme dělohu, abychom žili. Staré listy spadnou ze stromu, aby uvolnily místo na větvích pro nové. Semínko musí puknout předtím než může vykvést. Tento pohyb života není v našich rukách. Funguje přirozeně. Skrze pohyb a meditaci budeme zkoumat umění rozpuku, pohybu skrz a odevzdání se životu. Je v nás dostupno mnohem více energie rozličných kvalit, než na co jsme zvyklí.

Kam dále pro více informací a inspiraci?

PROFIL LEKTORKY

Mati prošla výcvikem 5 rytmů v roce 1998 a od té doby vede workshopy ...

více ...

ROZHOVOR

"Cokoliv chcete, můžete!"
rozhovor s Mati Engwerda 

více ...

CO JE 5 RYTMŮ?

5 rytmů je praxe vědomého pohybu, která integruje všechny úrovně...

více...

Často kladené otázky

 Máte další otázky?

Veronika Živa
[email protected]
tel. +420 727 941 674