DECH - SÍLA ŽIVOTA

DECH - SÍLA ŽIVOTA
cyklus 3 workshopů
s Mati Engwerda 
v Brně 2018

Dech je sám život. Bez dechu by nebylo života. Jsou jedno a totéž. Tím prvním, co uděláme, když se narodíme, je nádech a tím posledním před smrtí je výdech. Dýcháme neustále od okamžiku zrození až do okamžiku smrti. Mezi těmito dvěma body se neustále všechno mění, nic nezůstává stejné. Jedinou konstantou mezi narozením a smrtí je náš dech. Dýchání se děje, ať chcete nebo ne, je mimo vaši kontrolu. Je to něco velmi esenciálního a v životě základního. Váš život je váš dech. Proto je dech vstupní branou do meditace.

 TĚLO PROMLOUVÁ (13.- 15. dubna)

Čím hlouběji jsme propojeni s dechem, tím hlouběji jsme ukotveni v těle. Je to věc života a smrti. Bez dechu není života. Pokud dýcháme povrchně, svědčí to o tom, že žijeme povrchně. Dech (tak těsně spojený se životem) nelže. Ukazuje, jak na tom jste. Otázkou tedy je, zda chceme žít na povrchu, nebo jestli chceme žít svůj život naplno a bez rezerv – zda jsme připraveni ponořit se do hloubky toho oceánu.

V našem těle je bez ustání spousta energie, ale my s tímto jejím zdrojem neumíme vždy zůstat ve spojení. Cítíme se s ním ve spojení, když tančíme nebo meditujeme, ale v dynamice každodenního života – práce, vztahu, přátelství atd. – spojení s tělem snadno ztrácíme. Naše energie příliš proudí do hlavy a cítíme se ztuhlí, zamrzneme. Tím, že svému dechu dáme více vědomí a propojíme se s tělem, se učíme vyživovat se životní energií, která je nám vždycky dostupná. Dech nás zpřítomňuje. Učíme se rozpoznávat nezdravou energii v sobě, která nás někam tlačí, od své pravé životní energie, která chce přirozeně růst a vyvíjet se. Díváme se upřímně na svůj život: kde žijeme naplno a kde děláme kompromisy a ztrácíme energii? Tancem a meditací se procvičujeme v dovednosti zůstávat přítomní v těle za všech okolností. Když si připomenete dech, vrátíte se hned do přítomnosti a ke zdroji života. Propojení s tělem má zásadní význam pro naše bytí v přítomnosti.

 Praktické informace k workshopu

CENA WORKSHOPU

workshop (so+ne):

3.100 Kč (platba do 15.3.)
3.400 Kč (platba po 15.3.)

při platbě workshopu je páteční večer zdarma

REZERVACE MÍSTA

Vaše místo na akci je závazně rezervováno platbou zálohy. Informace k platbě obdržíte mailem po vyplnění přihlášky.

CENA VEČERA

pouze páteční otevřený večer:

450 Kč (platba do 15.3.)
500 Kč (platba po 15.3.)

ZVÝHODNĚNÁ CENA

balíček při platbě více workshopů z cyklu najednou:
5.800 Kč za 2 workhopy
8.100 Kč za 3 workhopy

PODMÍNKY ÚČASTI

Workshop je otevřen pro každého bez ohledu na předchozí zkušenosti s tancem. Storno a účastnické podmínky DANSEA najdede ZDE. 

Čas konání

otevřený taneční večer:
pátek 13. dubna  • 18:00- 21:00
workshop:
sobota 14. dubna • 11:00-18:00
neděle 15. dubna  • 10:00-17:00

Místo konání

tělocvična "Pod Hradem"
Údolní 3, Brno

DALŠÍ DÍLY CYKLU " DECH - SÍLA ŽIVOTA 2018"


Jednotlivé workshopy mohu být absolvovány samostatně, nebo jako celek.

DECH - SÍLA ŽIVOTA 2
- SRDCE PROMLOUVÁ

5.-7. října 2018

Během tohoto víkendu se zaměříme na prožívání své esence. Na to, co to znamená „být v srdci“, máme plno názorů. Srdce se často nesprávně interpretuje jako nádoba plná emocí a pocitů. Oproti tomu skutečné Srdce má zcela jinou kvalitu. Ale když se znovu propojíme se srdcem, v první vrstvě, která se nám objeví, jsou často právě potlačené pocity a emoce. Jak k tomu tedy zdravě přistoupit?

Když v životě nedýcháme tak zhluboka, daří se nám vyhnout se nepříjemným pocitům, tomu, z čeho nás bolí srdce, a emocím. Ale můžeme se tak zablokovat, což bude mít dopad na náš pocit živosti a štěstí. A znovu je tu ona pravda, že dech, tedy život, je upřímný. Ukazuje skutečný stav věcí. Když probudíme svou životní energii, vytváříme tím prostor v srdci. Je tu pozvání být se vším, co přichází. Dýcháme s intenzitou a citlivostí současně. Když přijdou emoce, dovolíme proudit čisté energii našich emocí, aniž bychom zabředali do příběhů, které se k nim vážou. Energie může zůstat v pohybu, není třeba ji vlévat do příběhu. Tímto procesem se učíme být s tím, co právě je. Není třeba se ničeho zbavovat. A není třeba ani nic potlačovat. Když si toto umění osvojíme, můžeme prožívat hlubší kvality Srdce, expanzi našeho Bytí. Pak vstupujeme do křehčích vrstev své citlivosti. Můžeme zakusit hluboké uvědomění prostoru, svobody a otevřenosti, esenci toho, kdo ve skutečnosti jsme. Nejsme emocemi; pravé Srdce je nekonečná expanze lásky a přítomnosti.

Tento víkend věnujeme zkoumání pomocí tance a dechové meditace, které mě naučil Naropa, osvícený mistr Srdce, s nímž jsem hluboce propojena od roku 2008.

 

DECH - SÍLA ŽIVOTA 3
- DUŠE PROMLOUVÁ 

31.11.- 2. 12. 2018  

Během tohoto víkendu budeme hlouběji zkoumat křehké vrstvy, kde se setkávají tanec s meditací. Více se zaměříme na Vnitřního tanečníka. Budeme tančit s hudbou i bez hudby, abychom si vyzkoušeli pohyb, který vzniká v tichu, bez vlivu hudby. Dostanete se tak přímo ke svému vnitřnímu tanečníkovi. Vnitřní tělo se nikdy nepřestává hýbat. Budeme zkoumat most mezi pohybem a tím, co je nehybné, naší duší, která je v nás neustále přítomná. Tanec a meditace budou přirozeně přecházet jedno v druhé. Ať už se pohybujeme, nebo tiše sedíme, duše v nás neustále bdí. Naším cílem bude ukotvit se pevněji v tiché meditaci.

Meditace na dech je součástí duchovní praxe mnoha náboženství, zvláště v buddhismu je to metoda meditace, kterou praktikoval a vyučoval Buddha. Prvním krokem v meditaci je stát se více si vědomým těla. Když do těla přivedeme vědomí, uvolní se. Když zvědomíme dech, prohloubí se a zvláční. Když budete pozorovat dech, můžete zažít sled okamžiků, kdy začnete rozpoznávat, že nejste tělo, mysl, ani emoce. Dalším krokem je nejen dech pozorovat, ale splynout s ním. Pak splýváme se svým bytím. Toto je tantrický přístup k meditaci. Meditace se stává smyslovější a do těla více integrovanou součástí našeho života. Je to propojení těla, srdce a duše. V tomto přístupu jsou láska a meditace jedním.

Kam dále pro více informací a inspiraci?

PROFIL LEKTORKY

Mati prošla výcvikem 5 rytmů v roce 1998 a od té doby vede workshopy ...

více ...

ROZHOVOR

"Cokoliv chcete, můžete!"
rozhovor s Mati Engwerda 

více ...

CO JE 5 RYTMŮ?

5 rytmů je praxe vědomého pohybu, která integruje všechny úrovně...

více...

Často kladené otázky

 Máte další otázky?

Veronika Živa
[email protected]
tel. +420 727 941 674